Bakgrund och motiv
Den 11 mars 2025 offentliggjorde Peptonic Medical AB (publ) att Bolaget ansökt om företagsrekonstruktion, vilken beviljades av Uppsala tingsrätt den 13 mars 2025. Rekonstruktionen bedömdes vara en nödvändig åtgärd för att skapa förutsättningar för att förhandla fram en hållbar och långsiktig finansiell lösning, samtidigt som verksamheten kunde fortsätta bedrivas och den planerade tillväxten och kommersiella utvecklingen upprätthållas.
Företrädesemissionen genomförs i syfte att stärka Bolagets finansiella ställning genom kvittning och återbetalning av lån samt fullgörande av skulduppgörelsen i sin helhet. Därutöver ska emissionslikviden möjliggöra en utökad kommersiell satsning med särskilt fokus på marknadsföring, distribution och etablering på nya geografiska marknader. Målsättningen är att Bolaget därigenom ska skapa förutsättningar för ett varaktigt positivt kassaflöde över tid.
Vid full teckning i Företrädesemissionen tillförs Bolaget en nettolikvid om cirka 14,9 MSEK före avdrag för emissionskostnader. Vid full teckning i Företrädesemissionen avses nettolikviden disponeras enligt följande:
Erbjudandet i korthet
Teckningsperiod: 14 januari 2026 – 28 januari 2026 (notera att vissa förvaltare stänger teckning vid ett tidigare datum).
Handel med uniträtter: 14 januari 2026 – 23 januari 2026.
Teckning med företrädesrätt:
Samtliga befintliga aktieägare erhöll en (1) uniträtt för varje en (1) aktie som ägdes på avstämningsdagen den 9 januari 2026. Etthundra (100) uniträtter ger rätten till att teckna en (1) unit. En (1) unit består av etthundra (100) aktier och etthundra (100) vederlagsfria teckningsoptioner av serie TO6.
Teckningskurs: Teckningskursen är 0,160 SEK per unit, motsvarande 0,00160 SEK per aktie.
Emissionslikvid: Vid full teckning i företrädesemissionen tillförs bolaget 14,9 MSEK före emissionskostnader.
Tillgång till information och dokument på denna del av webbplatsen är av regulatoriska skäl begränsad. Du ombeds att granska följande information och lämna följande bekräftelse varje gång du söker tillträde till denna information. Din bekräftelse måste vara sanningsenlig och korrekt.
Informationen på denna del av Peptonic Medical AB (publ) (”Bolaget”) webbplats är endast avsedd för, och får endast, direkt eller indirekt, helt eller delvis, åtkommas av eller distribueras eller spridas till personer som bor och befinner sig utanför USA, innefattande dess territorier och provinser, varje delstat i USA samt District of Columbia, (”USA”), Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika eller Sydkorea, och bor i och befinner sig i någon annan jurisdiktion där sådan åtgärd inte utgör brott mot lokala värdepapperslagar eller bestämmelser och utgör inte ett erbjudande att sälja, eller infordrande av ett erbjudande att köpa eller förvärva värdepapper i Bolaget i Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika eller Sydkorea eller någon annan jurisdiktion där sådan åtgärd kan utgöra brott mot lokala värdepapperslagar eller bestämmelser i sådan jurisdiktion.
Värdepapper i Bolaget som omnämns på denna del av webbplatsen (”Värdepappren” eller ”Värdepapper”) har inte registrerats och kommer inte att registreras enligt den vid var tid gällande Securities Act eller vid någon annan myndighet i någon delstat i USA och får endast erbjudas eller säljas i USA såvida inte Värdepappren är registrerade enligt Securities Act eller genom tillämpning av ett undantag från, eller genom en transaktion som inte omfattas av, registreringskraven i Securities Act.
Åtkomst till informationen som finns på denna del av Bolagets webbplats kan vara olaglig i vissa jurisdiktioner, och endast vissa kategorier av personer får tillåtas åtkomst till sådan information. Samtliga personer bosatta utanför Sverige som önskar åtkomst till informationen på denna del av Bolagets webbplats måste först försäkra sig om att de inte är föremål för lokala lagar eller bestämmelser som förbjuder eller inskränker deras rätt till åtkomst till denna del av Bolagets webbplats, eller kräver registrering eller godkännande för deras förvärv av Värdepapper. Sådan registrering eller sådant godkännande har inte inhämtats och kommer inte att inhämtas utanför Sverige. Bolaget tar inget ansvar för någon persons brott mot tillämpliga lagar och bestämmelser.
Jag intygar därför att: